Top

Jak zacząć swoją przygodę z couchsurfingiem?
Jak napisać dobry request?
Czy należy zweryfikować konto?
Co zrobić w przypadku braku opinii?

Ostatnim razem pisałam o tym „Co to w ogóle jest couchsurfing i jak z niego korzystać?”, który oparty był głównie na moich doświadczwniach z tym portalem. Jeżeli ktoś nie czytał pierwszego wpisu, to zachęcam do lektury. Dzisiaj chciałabym przedstawić wam kilka praktycznych porad oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi pytania. Na końcu znajdą się praktyczne porady.

Couchsurfing na Saharze

Jak zacząć swoją przygodę z couchsurfingiem?

Po zarejestrowaniu się, należy dokładnie wypełnić każdy punkt na swoim profilu – skąd jesteśmy, czym się zajmujemy, w jakich językach mówimy, nasze cechy, zainteresowania, hobby, dlaczego podróżujemy, nasze motto życiowe, ulubione książki, filmy, muzyka, jakie kraje odwiedziliśmy, gdzie do tej pory mieszkaliśmy, a następnie zaprosić znajomych. To bardzo ważne, żeby potencjalny host wiedział, że jesteśmy wiarygodną osobą. Istotną kwestią jest również dodanie kilku (kilkunastu?) zdjęć z krótkim opisem z dotychczasowych podróży. 

Jak napisać dobre zapytanie o nocleg/request?

1. Przywitajmy się z potencjalnym hostem używając jego imienia i najlepiej zwrotu powitalnego w jego ojczystym języku np. Hi John, how r u?, Ciao Luigi, come va?, Hola Alejandro, que tal?

2. Następnie opowiedzmy coś o sobie – imię, wiek czym się w życiu zajmujemy (co studiujemy, gdzie pracujemy). Nasze zainteresowania, cechy charakteru, co nas wyróżnia, nasz sposób na podróżowanie i dlaczego właściwie to robimy (ja zazwyczaj piszę, że kocham podróżować, aby odkrywać nowe kultury, języki i uwielbiam poznawać nowych ludzi, czyli wszystko zgodnie z prawdą) oraz co robimy w wolnym czasie.

3. Jeżeli podróżujemy z osobą towarzyszącą to należī dodać link do jej profilu, jeżeli takowego nie ma, to warto, żeby założyła lub ewentualnie wysłać konto do jej social media.

4. Napiszmy coś o nas, jaką relację tworzymy z tą osobą, co lubimy razem robić i co możemy zaoferować hostowi (kolację, danie popisowe, wesołe towarzystwo, pogaduchy przy winie, towarzystwo na imprezę, wymianę językową).

5. Warto dodać coś o naszym wyjeździe, jeżeli jesteśmy akurat na tripie po USA czy innym kraju to opisać po krótce nasz wyjazd, dalsze plany, co do tej pory zrobiliśmy, jakie są nasze ogólne wrażenia.

6. Zazwyczaj na końcu dodaję, że jeżeli ktoś nie ma możliwości przenocowania mnie, to może zechciałby być moim przewodnikiem i pokazać mi miasto.

7. Na końcu dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie mojej wiadomości, życzę miłego dnia i żegnam się.   Moje zapytanie do hosta ma z reguły od 18 do 24 linijek.

Couchsurfing w Fez, Maroko

Czy należy zweryfikować konto?

Moim zdaniem nie. Mój profil nie jest zweryfikowany. Używam couchsurfing od lutego 2014 i nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem gospodarza. Najważniejsze na tym portalu są pozytywne opinie, fajna osobowość i ciekawe zapytanie/prośba o nocleg, tzw. request. Zweryfikowanie konta jest płatne.

Co zrobić w przypadku braku opinii?

Uzyskanie pierwszej opinii jest najtrudniejsze, dlatego ja na początku radziłabym poprosić znajomych, najlepiej tych, z którymi podróżowaliśmy, a jeszcze lepiej obcokrajowców, o napisanie nam krótkiej rekomendacji ze wspólnych wakacji. Nie będzie to opinia zweryfikowana, ale pojawi się na naszym profilu i host będzie mógł dowiedzieć się czegokolwiek o nas od innego, wiarygodnego użytkownika. Może się zdarzyć, że gospodarz poprosi nas o wysłanie linku do naszych profili na social media.

Irish Pub z Leą – moją hostką z Galicji

Praktyczne porady:

  • Istotną kwestią jest czytanie profili gospodarzy, w których bardzo często ukryte są sekretne informacje np. w zapytaniu o nocleg użyj słowa „apple”. Ma to na celu sprawdzenie czy dana osoba poświęciła czas na zapoznanie się z jego charakterystyką, a nie bezmyślnie skopiowała napisaną wcześniej formułę.
  • Zwracajmy się do hostów po imieniu, żeby pokazać im, że te wiadomości są personalne, a nie zasadzie kopiuj-wklej
  • Dziękujemy za każdą wiadomość. Nawet za te, gdzie odmówiono nam noclegu, ale poświęcono czas na przeczytanie i odpowiedź.
  • Ostatnimi czasy portal wprowadził ograniczenie do 10 zapytań tygodniowo. Aby to obejść należy napisać post publiczny (taki sam jak request do hosta) na głównej stronie i wtedy gospodarze sami się z nami kontaktują.

napisz komentarz