Top

W czerwcu pojechałam na kilka dni na Podlasie i zakochałam się w tym regionie. Poniżej przedstawiam wam 10 powodów, dla których warto odwiedzić ten przepiękny i niezwykle ciekawy region.

1. Najbardziej kolorowe budynki sakralne w Polsce

Podlasie to najbardziej zróżnicowane pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym województwo w Polsce. Mieszkają tam Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, a także największe skupiska ludności tatarskiej. Na Podlasiu religie przenikają się dosłownie na każdym kroku. Jedna piąta mieszkańców wyznaje prawosławie, katolicy mają swoje kościoły, a w okolicy stoją również meczety Tatarów.

Tutaj nie ma co za wiele opisywać, wystarczy obejrzeć poniższe zdjęcia.

Najpiękniejsze (moim zdaniem) znajdują się w miejscowościach: Narew, Saki, Nowa Wola, Trześcianka i Puchły.

2. Kładki w puszczy

Moim zdaniem najlepsza atrakcja. Nie jestem w stanie opisać wam jak bardzo odpoczęłam psychicznie w tej ciszy, zieleni i po prostu.. od siedzenia w puszczy.

Na pewno warto odwiedzić Żebra Żubra, kładka w okolicach Szlaku Dębów Królewskich i kładki w okolicach Zalewu Wyżary.

3. Pyszne jedzenie

Ziemniaki na tysiąc sposobów (babka, kiszka, kartacze), dziczyzna, zupy i sosy grzybowe, pierogi z jagodami, ser koryciński, marcinek i milion nieziemskich innych dań, które musicie spróbować.

Więcej na ten temat pisałam TUTAJ.

4. Ziołowy Zakątek

Turystyka typowo wiejska, bardzo nietypowy i unikatowy obiekt agroturystyczny położony w sercu Podlasia zajmujący powierzchnię ponad 20ha. Największą jego perełkę stanowi Ogród Botaniczny z ponad 1500 odmianami roślin leczniczych i aromatycznych. Na szczególną uwagę zasługuje również wybór nietypowych i różnorodnych miejsc noclegowych. Możecie nocować w starej szkole, domku w pniu drzewa, ziemiance, budynku edukacji, nad karczmą, w domku pod strzechą, w starej plebanii, leśniczówce czy chacie gospodarza.

Miejsce atrakcyjne zwłaszcza na wyjazdy z dziećmi. Na miejscu znajduje się sklep z ziołami, karczma, plac zabaw i wyznaczone miejsca do wieczornych ognisk.

Możecie też skorzystać ze SPA bazującego na starych, ziołowych recepturach. Moją uwagę przykuły kąpiele w lubczyku, mięcie i melisie oraz kąpiele w lawendzie.

UWAGA! W sezonie miejsce jest bardzo popularne zwłaszcza w weekendy, dlatego radzę wybrać się chociaż na pół dnia, ale od poniedziałku do czwartku.

Więcej info TUTAJ.

5. Kraina Otwartych Okiennic

Przepiękna i niezwykle oryginalna architektura. Bogate dekoracje zewnętrzne – okiennice, wiatrownice, nadokienniki, podokienniki zwane zdobieniami snycerskimi to pamiątka po osadnictwie ruskim (nie po Rosjanach tylko po Rusinach). Ten szlak to również malownicza przyroda, kościoły, cerkwie, kapliczki, krzyże prawosławne, malownicze podwórka.

Szlak Krainy Otwartych Okiennic: Trześcianka – Puchły – Soce

6. Trasy rowerowe

Nie podam wam nic konkretnego. Wystarczy wynająć nocleg w okolicach Białowieży, zabrać ze sobą rower (lub wypożyczyć na miejscu) i pojechać przed siebie w bliskiej lub dalszej okolicy puszczy. Magia.

Możecie pomyśleć, że oszalałam, ale przytulałam się do 350 i 400 – letnich dębów i to było cudowne uczucie. Zawsze byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tego typu 'atrakcji’, ale to jest obcowanie z naturą w najlepszym tego słowa znaczeniu.

7. Kruszyniany

Malutka wieś położona na Szlaku Tatarskim. Wyróżnia ją niezwykłe zróżnicowanie kulturowe i religijne mieszkańców.

Największymi atrakcjami są meczet, położony tuż za świątynia mizar (cmentarz tatarski) oraz restauracja Tatarska Jurta serwująca tatarskie specjały.

Wstęp do meczetu kosztuje 5 zł i w ramach biletu Pan Dżamil oprowadza po terenie i opowiada wiele ciekawych historii o kulturze Tatarów.

8. Pyszne nalewki

Spróbowałam kilku różnych smaków nalewek, ale moje serce skradła PIGWÓWKA. Najlepsze trunki piłam w Białowieży w restauracjach Pokusa oraz Carska.

9. Sielski klimat

Natura, natura i jeszcze raz natura, błogie lenistwo, chill, puszcza, lasy, Białowieski Park Narodowy i najlepsze agroturystyki w kraju z najpyszniejszymi, wiejskimi śniadaniami, przekonałam was? 🙂

10. Grabarka

W Grabarce bije serce prawosławia w Polsce. Najważniejsze miejsce kultu religijnego, gdzie od dawien dawna podążają prawosławni pielgrzymi. Jest to taka prawosławna Częstochowa.

Wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego znajduje się ponad 10 000 krzyży wotywnych, które przynoszone są w przeróżnych intencjach co roku przez pielgrzymów udających się na obchody Przemienienia Pańskiego (18 i 19 sierpnia). Wiele z nich przyozdobionych jest kolorowymi wstążkami czy też plecionymi wiankami.

Komentarze:

  • Ada

    10 czerwca 2020

    Super blog!!! Polecam wszystkim. Na Podlasie jadę i już się nie mogę doczekać 😅 a jeszcze bardziej czekam na więcej wpisów o wyjazdach po Polsce 😇

    Odpowiedz...
    • Gosia

      11 czerwca 2020

      Bardzo fajny, konkretny wpis. Piękne zdjęcia które zachęcają do odwiedzenia Podlasia i poczucia tego klimatu. Z niecierpliwością czekam na inne wpisy podróży po Pl 😊

      Odpowiedz...
  • Ula

    10 czerwca 2020

    Pozdrawiam z Podlasia! Cudownie jest tu mieszkać 🙂 Świetny wpis 🙂

    Odpowiedz...
  • Ania

    10 czerwca 2020

    Super wpis! Na pewno skorzystam, bo poważnie zastanawiam sie nad wyjazdem na podlasie w tegoroczne wakacje

    Odpowiedz...
  • Olga

    10 czerwca 2020

    Świetna fotorelacja! Na pewno skorzystam 🙂 (I po cichu liczę, ze coś podobnego powstanie o Mazurach 🥰).
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz...
    • Justyna

      10 czerwca 2020

      Zakochałam się😍 Chyba czas najwyższy spakować plecak! Będzie to idealne miejsce, żeby odpocząć przede wszystkim psychicznie 😊

      Odpowiedz...
    • K. M.

      11 czerwca 2020

      Zainspirowałaś mnie i planuje w te wakacje wyjazd na Podlasie, dzięki 🙂👍

      Odpowiedz...
  • pixelova

    10 czerwca 2020

    W Kruszynianach bylam z 3x i uwielbiam gospodarza 😁😁

    Odpowiedz...
  • kasiahol

    10 czerwca 2020

    Świetny artykuł❤️ Byłam w Kruszynianach kilka lat temu, piękne miejsce 🙂

    Odpowiedz...
  • Dajana

    10 czerwca 2020

    Zwięźle i na temat, świetny post 😍 zdecydowanie zachęciłaś mnie do podróży na Podlasie 🌿🌱

    Odpowiedz...
    • Mały Wilczek

      15 czerwca 2020

      Cebulko zacny blogasek i wpis o Podlasiu i nie tylko. Kusisz mnie do podziwu naszego urodzaju gleby polskiej i pięknego łona natury z domieszką swojskiego jadła. Wyruszam niebawem!

      Odpowiedz...
    • Agnieszka

      22 lipca 2020

      Dzięki za ten wpis! Planuję odwiedzić Podlasie w najbliższy weekend dzięki Twoim relacjom na Instagramie.

      Odpowiedz...
  • Kas

    10 czerwca 2020

    Jade tam(:

    Odpowiedz...
  • Kami

    10 czerwca 2020

    Dzięki, za wpis! W tym roku planujemy być na Podlasiu kilka dni i właśnie przygotowuje sobie co chcemy zobaczyć. Ja do listy dodaje również Białowieskie Drezyny, Supraśl, piknik na górze Zamkowej i kajaki Kanałem Augustowskim 😍

    Odpowiedz...
    • Magda Staszewska

      10 czerwca 2020

      Na kajaki było za zimno teraz w czerwcu, a Supraśl jakoś mnie nie urzekł poza fenomenalnym jedzeniem w Barze Jarzębinka.

      Odpowiedz...
  • Magda K.

    14 czerwca 2020

    Mam nadzieję, że w tym roku uda się nam w końcu odwiedzić Podlasie 🙂

    Odpowiedz...
  • Magdi

    15 czerwca 2020

    Cudowny wpis 🙂 Prosty i przejrzysty. Ile razy wyjeżdżam i wracam do domu na Podlasie uświadamiam sobie, że to moje miejsce na Ziemi. Wspaniałe uczucie urodzić się w miejscu i je „czuć”. 🙂

    Odpowiedz...
  • nitka

    15 czerwca 2020

    Jedyny region Polski, który mnie nie zanęcał i zawsze pomijałam w wycieczkach. Ale po zdjęciach widzę, że to był błąd.

    Odpowiedz...
  • Agata

    15 czerwca 2020

    Było Podlasie w takim razie zapraszamy teraz na Suwalszczyznę!

    Odpowiedz...
  • 16 czerwca 2020

    Kraina Otwartych Okiennic to moje marzenie! <3 Świetny wpis 😉

    Odpowiedz...
  • Paula

    17 czerwca 2020

    Też w tym roku odkryłam Podlasie i też się w nim zakochałam! Opisane przez Ciebie punkty to absolutny „must see” dla każdego kto po raz pierwszy się tam wybiera. Świetnie to zebrałaś w całość 🤩

    Odpowiedz...
  • 19 października 2020

    Nie słyszałam nigdy o Ziołowym Zakątku, a to takie super miejsca. Planuję Podlasie za 2 tygodnie, więc idealnie 😀 Ponoć przejażdżką drezyną też jest spoko 😉

    Odpowiedz...
  • Anna

    6 maja 2021

    hej, chyba coś tu się pomieszało 😛 planujemy wyjazd na Podlasie, chciałam obejrzeć fotki i poczytać co nieco, a w tym wpisie prawie same zdjęcia z warsztatów które organizujesz 😀
    no chyba, że tak ma byc 😀
    buziaki!

    Odpowiedz...

napisz komentarz