Dzisiaj napiszę wam o sposobach i noclegach na low cost podróże. To fajna alternatywa dla osób, które nie mają budżetu na hotele, ale mimo to marzą o tym, żeby poznawać świat.
1. Hostele
Hostele to budżetowa forma zakwaterowania.Występują w nich pokoje 1,2,3,4 – osobowe oraz tzw „dormy” czyli współdzielone pokoje wieloosobowe.
Cena za łóżko w dormie w Azji wynosi 1-2 dolary.
To fajna i tania opcja dla młodych ludzi (do mnie z wiekiem coraz mniej przemawia ;))
Hostele są idealne dla otwartych podróżników, osób podróżujących solo oraz wszystkich tych, którzy szukają towarzystwa.
Porady dla śpiących w hostelach
- Nie zapominajcie o KŁÓDCE – często ich nie ma lub ceny są z dużym narzutem marży. Warto zamykać swoje wartościowe rzeczy (elektronika, perfumy, dobra kurtka czy buty) w metalowych szafkach.
- Koniecznie weźcie ze sobą ZATYCZKI do uszu (prewencyjnie przed chrapiącymi współtowarzyszami).
Moje ulubione hostele na świecie
Hostel Fabrika Tibilisi – Gruzja (zdjęcia powyżej pochodzą właśnie z tego hostelu)
Arkadia Backpackers Kampot – Kambodża
Sunset Destination Hostel Lisbon – Portugalia
Gdzie szukać tanich noclegów tego typu? Polecam sprawdzać rankingi hosteli na świecie oraz na stronach typu Hostelworld.
2.Airbnb
W airbnb najpierw należy założyć konto, podać numer karty kredytowej oraz.. dodać sympatyczne zdjęcie oraz napisać coś o sobie.
Szukanie noclegu jest dość proste i intuicyjne. Trzeba podać termin, liczbę osób, rodzaj miejsca oraz zakres ceny (patrz niżej). Następnie wysyłamy prośbę o akceptację w tym momencie warto napisać kilka słów do gospodarza.
Jak korzystać z formularza wyszukiwania?
- DATA – przedział czasowy, który nas interesuje. System wyszuka jedynie te noclegi, które mają dostępne terminy.
- GOŚCIE – maksymalna liczba osób śpiących w danym mieszkaniu.
- RODZAJ MIEJSCA – podział na całe miejsce (dom lub mieszkanie), pokój prywatny (wydzielony pokój w mieszkaniu lub domu z dostępem do łazienki i/lub kuchni).
- CENA – zakres ceny za jedną noc, który jest dla nas akceptowalny (warto sugerować się średnią ceną w danej okolicy, np. noclegi we Francji będą dużo droższe niż na Ukrainie)
Pokój prywatny czy całe miejsce?
To jest bardzo ważna kwestia, która ma ogromny wpływ na cenę noclegu. Wybierając całe miejsce możemy liczyć na maksymalną prywatność.
Pokój prywatny na tę zaletę, że pozwala lepiej poznać gospodarza, a ten może nam pomóc zagłębić się w tajniki danej kultury czy zdradzić pewne nieturystyczne miejsca, które warto zobaczyć, a nie są opisane w przewodnikach. Jeżeli gospodarz jest komunikatywny, to naprawdę może być ciekawe doświadczenie.
Dodatkowe opłaty w airbnb
Ich obecność zależy od konkretnej oferty. Należy się dokładnie wczytać w opis danego noclegu.
Mogą być one następujące:
- Późny przyjazd – niektórzy za późny „check in” (po 22) pobierają dodatkową opłatę. Może być to nawet 30 euro. Jeżeli mamy wątpliwości, to zawsze warto zapytać gospodarza czy pomimo późnego przyjazdu na miejsce nie pobierze od nas dodatkowych opłat
- Podatek turystyczny – niektórzy uwzględniają go w cenie wynajmy, a inni pobierają dodatkową opłatę za każdy dzień pobytu. Jest to jednak zawsze zawarte w opisie oferty wynajmu noclegu.
- Dodatkowe osoby – wiele ofert jest skonfigurowanych w ten sposób, że wraz ze wzrostem liczby gości, zwiększa się cena noclegu. Najlepiej od razu przy wyszukiwaniu oferty zaznaczyć liczbę osób.
- Opłata za sprzątanie -pobierana jest niezależnie od długości pobytu (większość gospodarzy wlicza to w koszt najmu).
- Opłata serwisowa – podawana zawsze przy końcowym etapie rezerwacji noclegu.
Musicie wiedzieć, że gospodarz może odrzucić wasze zapytanie. Wszystko zależy od jego ustawień. Czasem trzeba poczekać kilka godzin na akceptację.
Najważniejszy TIP – CZYTAJCIE OPINIE (!) poprzednich gości.
Jak macie obawy, to zawsze możecie zapytać gospodarza o wszystko – parking w pobliżu, restauracje, dodatkowe opłaty itp.
Podróżując po Europie najczęściej śpię u znajomych lub znajomych-znajomych jednak z airbnb korzystam sporadycznie kilka razy w roku od ponad 6 lat i nigdy nie miałam z nimi żadnych problemów.
Jak macie ochotę, to możecie założyć konto z moim LINKIEM, dzięki któremu dostajecie ok 138 złotych zniżki na pierwszą podróż (ja dostaję 50 zł za polecenie). Należy dokonać rezerwacji na kwotę minimum 300 zł.
3.Campingi
Uwielbiam wyjazdy pod namiot z moim narzeczonym Adrianem. To nasza ulubiona forma spędzania czasu razem. Wolimy to zdecydowanie od najlepszego, 5-gwiazdkowego hotelu. Kochamy naturę, budzenie się nad morzem – to są totalnie nasze klimaty.
Naszym zdaniem najlepsze campingi są w Chorwacji – super udogodnienia, parcele przy samej plaży, nowe i czyste łazienki, baseny oraz aqua parki na terenie obiektu. Niestety, z roku na rok ten kierunek staje się coraz droższy. Należy o tym pamiętać przy planowaniu urlopu.
Zdaję sobie sprawę, że taka forma noclegu nie jest dla każdego, ale mój narzeczony jeździł tak z rodzicami od dziecka i ja też kiedyś chciałabym kultywować ten zwyczaj z naszymi dziećmi.
Ja uwielbiam campingi i to nawet nie ze względu na kwestię finansową. bo gruncie rzeczy skompletowanie sprzętu nie jest wcale takie tanie. A wynajęcie parceli na wypasionym campingu wcale nie należy do najłatwiejszych, ale mi takie wakacje sprawiają ogromną frajdę. Te wieczorne siedzenie przy grillu, gotowanie jajek na palniku na świeżym powietrzu.. to ma w sobie taką magię..
Najlepsze camping w Chorwacji
- Camping Stobreč Split – zdecydowanie nasz faworyt!
- Camping Čikat – posiada acqua parki i liczne baseny.
- Mini camping UJCA – idealne miejsce dla wielbicieli świętego spokoju na chill&relax.
Pozostałe campingi
- Camping Union Lido – Włochy, niedaleko Wenecji (można sobie wyskoczyć na 1-dniową wycieczkę), idealny dla rodzin z dziećmi. Istnieje możliwość wynajęcia domków w różnych standardach. Poza sezonem ma bardzo korzystne ceny.
- Panorama Camp Zell Am See Camping – Austria, miejsce dla wielbicieli natury, wokoło jeziora i góry, mniej turystyczny odpowiednik Lago di Garda.
- Gjipe Eco Campground – Albania, gaj oliwny, przepiękna, dziwna plaża, brak ciepłej wody – czego chcieć więcej: 😀 To jest istny raj, perełka, jedyny minus jest taki, że dojście tam nie należy do najłatwiejszych, zajmuje około 25 minut, a powroty są bardzo ciężkie. Jednak widoki są przepiękne, po drodze można zobaczyć skaczące delfiny. Uwielbiam to miejsce.
Kolejna super opcja to jeżdzenie kamperem albo samochodem z namiotem na dachu. Niestety, jeszcze nie dorobiliśmy się żadnej z tych rzeczy.
4.Couchsurfing
Chcemy, żeby świat był lepszy dzięki podróżom, a podróże bogatsze dzięki relacjom międzyludzkim – tak brzmi motto portalu
Jaka była geneza powstania witryny internetowej?
Zostałą ona założona w 2004 roku przez Caseya Fentona pochodzącego z USA. Couchsurfing to dosłownie „surfowanie po kanapach”, czyli darmowe korzystanie z miejsca noclegowego. Na stronie można zaoferować zakwaterowanie lub znaleźć użytkowników oferujących nocleg w swoim domu na całym świecie.
Jak Casey wpadł na pomysł założenia portalu?
W 1999 roku wybrał się samiusieńki w podróż solo na Islandię, szukając taniego noclegu napisał do blisko 2000 przypadkowych studentów z Uniwerka Islandzkiego z pytaniem czy mógłby się u nich zatrzymać przez kilka dni. W odpowiedzi otrzymał grubo ponad 50 zaproszeń. Po powrocie do rodzinnego Bostonu postanowił stworzyć projekt, który dał początek jego witrynie internetowej.
Jak interesuje was ten temat, to zapraszam na moje obszerne posty dotyczące couchsurfingu:
- Co to jest couchsurfing i jak z niego korzystać? Czy jest to bezpieczne? Jakie są plusy, a jakie minusy? Czy kiedykolwiek korzystałaj z tej metody sama? przeczytacie TUTAJ + moje historie oraz znajdziecie listę krajów, w których byłam na CS (skrót od couchsurfing)
- Couchsurfing dla początkujących. Jak zacząć swoją przygodę z couchsurfingiem? Jak napisać dobry request? Co zrobić w przypadku braku opinii? przeczytacie TUTAJ + znajdziecie wiele przydatnych porad
Zjechałam pół Europy i USA korzystając z couchsurfingu. Polecam tę stronę z całego serca, ale pamiętajcie o jednym TO NIE JEST DARMOWY NOCLEG i nie traktujcie domu hosta jak darmowego pokoju. To wymiana kultur, doświadczeń i obyczajów i tak należy traktować CS.
2 Responses
U mnie wieloosobowe pokoje odpadają. Jestem jeszcze w stanie przeżyć wspólną łazienkę, ale też jak szukam to staram się aby jednak łazienka należała do pokoju 🙂 A generalnie marzą mi się campingi – autko mamy- musimy dorobić się namiotu 😀 W ogóle kamper to byłby hit. Mam nadzieję, że właśnie w taki sposób uda się nam kiedyś zwiedzić Chorwację, jakieś kraje Bałkańskie i może Włochy 😀
Podczas moich podróży najczęściej wybieram tani hotel przez booking lub airbnb z prywatnym pokojem 🙂 mimo że jestem młoda i mogłabym korzystać z tej opcji, to przeraża mnie mieszkanie z 10-cioma innymi i nieznanymi osobami