Top

Postanowiłam podzielić przewodnik o Lwowie na trzy oddzielne wpisy, pierwszy będzie o praktycznych informacjach (ceny, dojazd, ciekawostki, pamiątki), drugi to stała „seria” na moim blogu, czyli A co by tu zjeść … (we Lwowie)? W zestawieniu znajdą się śniadaniownie, buffety, restauracje z polskimi korzeniami, kultowe lokale, najlepsze rooftop bary, natomiast trzeci post zostanie poświęcony opisom atrakcji i wycieczek z Kumpel Tour.

Widok z wieży Ratusza

Jak dojechać?

Opcji mamy wiele, te ekonomiczne lub te bardziej komfortowe. My wybraliśmy lot samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT, który lata ze stolicy 2 razy dziennie i trwa od 40 do 55 minut. Od zapoznanych na miejscu Polaków dowiedzieliśmy się, że można przylecieć ze wszystkich większych lotnisk w Polsce. Poznaliśmy parę, która zapłaciła 450 złotych za 2 osoby WIZZ-airem z Katowic.

Samolot

Z każdego większego miasta w Polsce. Szybko i sprawie, ale niekoniecznie najtaniej.

Autobus

Autobusy do Lwowa odjeżdżają z Warszawy, Szczecina, Poznania, Rzeszowa, Krakowa, Przemyśla, Katowic, Gdańska, Bydgoszczy, Torunia, Lublina i Wrocławia. Przewoźników jest bardzo wielu od PKS Polonus do Flixbus. Jest to opcja zdecydowanie najtańsza, ale niekoniecznie szybka i komfortowa. Podróż trwa od 7 do 10 h. Kontrola graniczna może okazać się niemiłym przeżyciem, zwłaszcza kiedy na pokładzie znajdują się ukraińscy imigranci wracający do domu na weekend. Panowie na przejściach nie należą do najsympatyczniejszych ludzi i zdarzają się bardzo niemiłe sytuacje.

Samochód

To jest opcja dla ludzi niezależnych, który mogą sobie wyjechać i wrócić kiedy chcą. Lwów nie leży daleko od granicy Polski z Ukrainą, ale należy pamiętać, że kolejki na przejściach granicznych bywają baaaardzo długie, zwłaszcza w weekendy majowo-czerwcowe.

Bla Bla Car

Znam dużo osób, które wybrały tę opcję i sobie chwalili. Niestety, tak samo jak w przypadku wyjazdu do Lwowa swoim samochodem możemy utknąć na granicy nawet do 8 godzin.

Pociąg

Mamy dwie opcje:   1. Możemy udać się do Przemyśla i stamtąd ukraińskim pociągiem relacji Przemyśl – Kijów za 20-30 złotych do Lwowa.   2. Drugi sposób to bezpośredni pociąg z Warszawy i Wrocławia pociągiem nocnym (z kuszetkami).  Oba składy łączą się w Krakowie Gł i ruszają w stronę Przemyśla. Granica zostaje przekroczona w Medyce.    Bilety do zakupu w kasach międzynarodowych PKP.   Trzeba mieć na uwadze, że pociąg relacji Warszawa-Lwów jest dosyć drogi (ceny wahają się od 100 do nawet 300 złotych), a podróż trwa… 12 h (!?). Opcja z przesiadką w Przemyślu jest dużo szybsza i tańsza (50 + 25/30 złotych).   Następnym razem chyba wybiorę to połączenie, bo we Lwowie jestem zakochana i na pewno tam wrócę!  

Kilka praktycznych informacji o Lwowie:

1. We Lwowie jest +1h. 2. W lokalach dostajemy dwa rachunki – jeden za jedzenie i napoje bezalkoholowe, a drugi za alkohol, w związku z tym musimy dokonać 2 oddzielnych transakcji. Dlaczego? Podatek na alkohol jest dużo wyższy (około 20%) niż na pozostałe artykuły spożywcze (1-2%). 3. 10 UAH (hrywien) to około 1,40 zł. My zazwyczaj dzielimy ceny przez 7-8 i wynik jaki dostajemy to przybliżona wartość w złotówkach.  4. Najwięcej jest tutaj turystów z Polski i .. Turcji. A to dlatego, że Ukraina jest jednym z nielicznych miejsc gdzie Ci drudzy nie potrzebują wizy ani paszportu. W innych przypadkach zmuszeni są oni do kupna biletu, po czym uiszczają opłatę za wizę i oczekują na odpowiedź. Zdarza się i tak, że wizy nie dostają, a pieniądze przepadają. 5. Większość sieci internetowych jest otwarta, w związku z tym nie potrzebujemy pytać o hasło do wifi w lokalach.  6. We Lwowie działa UBER i jest bardzo tani. 7. Spokojnie porozumiemy się tutaj w języku Polskim. Ja często pytam z grzeczności – Polish or English? W 99% przypadków odpowiadają – dawaj POLSKI!
8. Najlepsze wycieczki organizuje Kumpel Tour. Prowadzone są przez zabawnych przewodników mówiących po Polsku. Biuro posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe programy (NIEtypowy Lwów, Dachy Lwowa, Podziema Lwowa, Podchody, Cmentarz Łyczakowski). Polecam je, bo naprawdę warto.    

Jakie pamiątki dla bliskich kupić we Lwowie?

Ja bym polecała czekoladę Roshen (podobno najlepsza na Ukrainie, smakiem przypominająca Lindt), mini naleweczki, które można zakupić w sklepie przynależącym do restauracji Baczewski. Możemy dostać je w każdym smaku od poziomki, przez jeżynę aż po agrest. Fajnym pomysłem są też ziarenka kawy oblane białą lub mleczną czekoladą (3 odpowiadają 1 kubkowi wypitej kawy) w Kopalni Kawy na Rynku. Dostaniemy tam również bogaty wybór kawy, która jest dla nas mielona na miejscu.

Przykładowe ceny:

 • Lot LOT-em z Warszawy – 350 zł,
 • Uber z lotniska na Rynek o 4 w nocy – 11 zł,
 • 4-dniowy nocleg (duży pokój z balkonem) dla 2 osób na rynku – 300 zł,
 • Najdroższe bilety do Opery na Don Pasquale na niedzielę – 50 zł (najtańsze kosztują mniej niż 10 zł),
 • Nietypowe wycieczki w grupach 15-20 osobowych z Kumpel Tour z polskim przewodnikiem (Dachy Lwowa – 35 zł, podziema Lwowa – 20 zł + 10 zł za wstępy do Muzeum Farmacji, Zakonu Jezuitów i Zakonu Dominikanów),
 • 4-daniowy obiad w jednej z droższych restauracji (z podwójną wódką, nalewkami i dużą karafką lemoniady) – 644 UAH (około 90 złotych).

Podsumowując 4 dniowy wyjazd z transportem, noclegiem, pamiątkami, atrakcjami, biletami wstępu i stołowaniem się w bardzo dobrych restauracjach wyniósł nas niecałe 1 000 (słownie: tysiąc) złotych od osoby. Podobną sumę wydałam w Paryżu i Amsterdamie, będąc tyle samo dni, śpiąc na couchsurfingu i jedząc fast foody.

Panorama miasta z restauracji hotelu Dnister Premier Hotel

Komentarze:

 • 17 czerwca 2018

  Cudowny przewodnik! Jak się wybierzemy to na pewno skorzystamy <3

  Odpowiedz...
 • 21 czerwca 2018

  Dziękuję, wkrótce pojawią się nowe przewodniki o Lwowie – gastronomia i atrakcje. Pozdrawiam ❤️

  Odpowiedz...
 • 3 lipca 2018

  Fajnie wiedzieć 🙂 Ja zastanawiam się jeszcze nad transportem, jesteś którąś z osób, która mówi o tych koszmarnych kolejkach na granicy- i nie, na to nie mam ochoty. zatem transport pozostaje na razie dla nas sprawą otwartą :)_

  Odpowiedz...
 • 3 lipca 2018

  To zależy, jak się nie jedzie w gorącym okresie tj.majówka, Boże Ciało to nie jest tak źle. Moim zdaniem pociąg jest najlepszą opcją – tanio, wygodnie i bez kolejek na granicy. Zapraszam wkrótce na przewodnik po kultowych lokalach. Pozdrawiam

  Odpowiedz...
 • Anonimowy

  29 kwietnia 2019

  Hej, wpis bardzo pomocny! Pamiętasz może jakie konkretne dachy zwiedzaliście z Kumpel tour? Mamy u nich wykupiona wycieczkę ale dopiero na kolejny dzień i nie chcemy zdublować dachów w pierwszy dzień zwiedzania 🙂

  Odpowiedz...
 • Anonimowy

  3 września 2019

  Masz namiary na hotel? 🙂

  Odpowiedz...

napisz komentarz