Top

Zapraszam na mój drugi wpis dotyczący Lwowa, w pierwszym znajdziecie praktyczne informacje, dzisiaj skupię się na lwowskich perełkach, a niebawem zamieszczę też coś dla małych i dużych głodomorków.

Kasyno Szlacheckie

Gmach dawnego Kasyna Szlacheckiego (zwanego też Kasynem Narodowym, Kasynem Końskim lub Kasynem Ziemiańskim) został zbudowany w latach 1897 – 1898. Znajduje się ono 10-15 minut spacerkiem od Rynku. O dziwo, nie jest to miejsce znane wielu turystom. Oprócz naszej dwójki (ja i Pan Szczypior) były tam dwie lokalne nastolatki, które robiły sobie sesję zdjęciową. 😉   Koszt 30 UAH (+/- 4 PLN).

Opera Lwowska

Przepiękne wystrój, a bilety na przedstawienie można kupić już za kilka złotych na stronie internetowej obiektu. W sezonie wakacyjnym nie ma spektakli, ale za drobną opłatą można zwiedzić jej wnętrza.

Podwórko zaginionych zabawek (Ulica Kniazia Lwa 3)

Niezwykle ciekawy punkt na mapie Lwowa zwłaszcza dla fanów nietypowych miejsc.  

Wieża Ratusza (Rynek)

Najlepszy punkt widokowy w całym Lwowie. Byłam na wielu, ale ten jest zdecydowanie moim faworytem. Płacimy w okienku niewielka opłatę za wstęp w wysokości 30-50 UAH (4-5 złotych), następnie pokonujemy (jedynie) 500 schodów i możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Apteka i Podziemia Muzeum Farmacji

Apteka z 1735 roku jest czynnie działającym obiektem. Podziemia w Muzeum Farmacji, do których bilet wstępu kupujemy u Pań farmaceutek, powinny być obowiązkowym punktem podczas wizyty we Lwowie. Koszt to 20 UAH (+/- 3 PLN) dla studentów i 30 UAH (+/- 4 PLN) dla dorosłych.

Uniwersytet Lwowski

Został założony przez Króla Polski Jana Kazimierza w 1661 roku, jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej.

Hol Uniwersytetu Lwowowskiego

Cmentarz Łyczakowski

Jest jednym z najstarszych w Europie (największy znajduje się w Genui we Włoszech). Został założony w 1786 roku. Nazwa pochodzi od nazwy osiedla Łyczaków, należącego do mieszczańskiej rodziny Lutzów. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1675 roku. Od pierwszych lat swojego istnienia jest miejscem pochówku najbogatszych i najwybitniejszych ludzi – działaczy kultury, nauki, sztuki i polityki. W 1991 roku uzyskał status Muzeum. Spoczywa na nim wielu Polaków, takich jak Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska i Stefan Banach.

Pchli targ przy ulicy Podwale (za klasztorem Dominikanów)

Można tam znaleźć wiele perełek w okazyjnych cenach, od książek w języku polskim i rosyjskim poprzez polskie banknoty, stare monety, płyty winylowe, stare pocztówki, biżuterie znaczki, lampy naftowe i wiele innych cudeniek.   Największy Pchli targ się 5 minut piechotą od Rynku. Najlepiej przyjść rano, bo po obiedzie nie uświadczycie tam zbyt wielu sprzedawców. Najliczniejsza grupa handlarzy wystawia tam swoje kramiki w weekendy.

Podwórka, podwóreczka

Wiele ciekawych podwórek znajduje się w okolicach Kniazia Lwa, dlatego chodźcie, explorujcie i szukajcie! Dużo ciekawsze jest odkrywanie przypadkowych miejsc, a nie ślepe podążanie za gps-em.

Restauracja na ostatnim piętrze w Dnister Premier Hotel

Restauracja 4-gwiazdkowego hotelu w takim post socrealistycznym klimacie. Kiedyś jeden z najbardziej luksusowych obiektów, którego lata świetności bezpowrotnie przeminęły. Prowadzi do niego uroczy park. Polecam na wieczornego drina przy zachodzie słońca.

Cebulowe buziaki! <3

Komentarze:

  • 17 sierpnia 2018

    Też ostatnio dodałam post z ulubionymi miejscówkami we Lwowie :)) Wnętrze Kasyna zachwyca. Ale super to podwórko zaginionych zabawek, nie wiedziałam o jego istnieniu 🙂

    Odpowiedz...
  • 17 sierpnia 2018

    To koniecznie muszę przeczytać! 😀 Dużo tam było ciekawych podwórek w okolicy, my to znaleźliśmu zupełnie przypadkiem spacerując po mieście.

    Odpowiedz...
  • 19 września 2018

    Dużo przydatnych informacji! Wykorzystam w przyszłym roku. Blog dodany do listy!

    Odpowiedz...
  • 19 września 2018

    Dziękuję bardzo za komentarz. Na dniach powstanie jeszcze wpis z rekomendacjami dotyczącymi restauracji we Lwowie. Pozdrawiam serdecznie 😉

    Odpowiedz...
  • 4 stycznia 2019

    Zdecydowanie miejsca top 🙂 Najpiękniejsze widoki są z wieży Ratusza, natomiast najbardziej klimatycznie jest w katedrze Ormiańskiej. Pozdrawiam!

    Odpowiedz...
  • 22 października 2019

    Hej Magda! Dzięki za Twoje dwa wpisy o Lwowie i wszystkie ciekawe informacje w nich zawarte! :)) Na dniach wybieram się na wycieczkę, więc będę korzystać z twoich rekomendacji 😉 Czy podrzuciłabyś jeszcze jakiejś miejscówki gdzie warto zjeść? (jakbyś jeszcze kojarzyła gdzie zje dobrze wegetarianka to bym była super wdzięczna)

    Odpowiedz...
  • Magda K.

    26 listopada 2019

    Madziula! Wiem, że zasuwasz z wpisami, ale mam w planach Lwów w lutym to może się wyrobisz z polecanymi miejscówkami z żarełkiem? 😀 W zamian przywiozę naleweczkę!

    Odpowiedz...

napisz komentarz