Top

Każdy kraj rządzi się swoimi prawami. Wiele nieporozumień podczas podróżowania wynika z różnic kulturowych, dlatego chciałabym wam pomóc szybkim poradnikiem, dzięki któremu będziecie świetnie przygotowani do waszych wymarzonych, włoskich wakacji.

Aperitivo

Aperitivo jest czymś bardzo charakterystycznym we Włoszech. To taka kwintesencja włoskiego dolce vita. Powstało w 1786 roku Turynie i jest bardzo popularne zwłaszcza na północ kraju.

Zaczyna się zazwyczaj około 17 – 19 ( w zależności od lokalu) i służy zaostrzeniu apetytu oraz spotkaniu się ze znajomymi, rodziną, aby spędzić razem trochę czasu.

Aperitivo to królestwo glutenu i węglowodanów (pizza, chipsy, focaccia, brushetta, orzeszki, oliwki, czasem również prosciutto i sery), któremu towarzyszą włoskie drink i wina: Aperol, Martini, Vermouth, Campari, Spritz, Negroni, Americano, Prosecco

Zazwyczaj cena wynosi 7-10 euro za drink + talerz przekąsek. Zdarza się również aperitivo w formie bufetu

Coperto

Jest to opłata za sztućce, czasem również wodę i chleb.

Informację o kwocie powinniście znaleźć na początku menu lub gdzieś na dole karty (często małym druczkiem). Kwota wynosi od 1 do nawet 10 euro za KAŻDĄ konsumującą osobę.

COPERTO TO NIE NAPIWEK. Jest to opodatkowana kwota i przeznaczona jest dla właściciela lokalu. Nie dla obsługi.

Servizio

Inaczej serwis czyli z góry ustalona kwota opłaty za obsługę. Często ta informacja jest również podana w karcie.

W przypadku kiedy lokal z góry ustala kwotę servizio nie trzeba zostawiać już napiwku.

Formy picia kawy – „seduto” o „in piedi”

We Włoszech macie dwie opcje wypicia kawy „seduto” albo „in piedi„.

Pierwsza „seduto” czyli na siedząco, z obsługą kelnera. Jest ona droższa, bo dodatkowo płacimy za serwis.

Druga in piedi czyli na stojąco w tzw.”locie”, na szybko przy barze. Pijąc w taki sposób kawę zapłacimy mniej, bo nie zostanie nam doliczona opłata za serwis. Pamiętajcie, że zamawiając kawę przy barze nie należy siadać przy stoliku. To niegrzeczne.

Opłata klimatyczna

W wielu miastach we Włoszech doliczana jest opłata klimatyczna i to bywa powodem nieporozumień. Przykładowo rezerwujecie nocleg w rzymie przez Airbnb lub Booking i płacicie od razu cała kwotę, a po przyjeździe okazuje się, że musicie dopłacić kilkadziesiąt euro.

Tak się zdarza i to wynika z niewiedzy, dlatego bardzo ważne jest dokładne czytanie ofert. Czasem (rzadko) zdarza się, że ta opłata doliczana jest do rezerwacji. Przykładowo w Rzymie wynosi od 3,50 do 7 euro za dzień za osobę (w zależności od standardu noclegu).

Zapomnij o caffè latte

To wymysł Amerykanów. We Włoszech nie istnieje. Zamawiając latte dostaniesz mleko (latte z włoskiego oznacza mleko). W Italii możesz napić się espresso, americano czy cappuccino.

Odpowiednikiem caffè latte jest latte macchiato (z włoskiego oznacza to splamione kawą mleko).

Komentarze:

 • Aleksandra

  5 lutego 2020

  Planuje wyjazd z moją mamuśką i siostrą do Rzymu i naprawdę fajnie wiedzieć takie info! 🤗

  Odpowiedz...
 • Ann

  5 lutego 2020

  Nie ma caffe latte ale jest latte macchiato 🙂 Wtedy każdy rozumie o co nam chodzi , bo przecież od cappuccino zarówna caffe latte i latte macchiato się różnią 🙂

  Odpowiedz...
 • Paulina

  5 lutego 2020

  Super wpis.W przyszlym roku bierzemy slub we Wloszech i fajnie miec takie info dla gosci ^)

  Odpowiedz...
 • Klaudia

  6 lutego 2020

  Bardzo przydatny wpis 🙂

  Odpowiedz...

napisz komentarz